Zastosowanie gwoździ zgrzewalnych przy wykonywaniu izolacji

spawający mężczyzna
+

Gwoździe do zgrzewania występują w wielu odmianach i służą do montowania izolacji termicznych i akustycznych do różnych konstrukcji stalowych, na przykład na powierzchni stalowych kanałów wentylacyjnych. Gwoździe typu GZPM czy GZON potocznie nazywane są gwoździami odwrotnymi. Wykonane są ze stalowych trzpieni połączonych z blaszanym talerzykiem oraz izolatorów najczęściej w formie podkładki plastikowej, której zadaniem jest zapobieganie przepalaniu folii aluminiowej podczas zgrzewania. Gwoździe odwrotne wyglądem przypominają duże pinezki.

Tak zwane gwoździe odwrotne montowane są za pomocą zgrzewarek kondensatorowych przez warstwę izolacji, i dlatego długość gwoździa zawsze musi być dostosowana do grubości izolacji. Montaż izolacji polega na przebiciu tej montowanej izolacji gwoździem odwrotnym i przygrzaniu go zgrzewarką kondensatorową poprzez tę izolację do powierzchni kanału wentylacyjnego.

Kilka słów o zgrzewarkach kondensatorowych

Zgrzewarki kondensatorowe to nowoczesne urządzenia, które służą do zgrzewania różnego typu elementów metalowych jak kołki z gwintem oraz gładkie, szpilki izolacyjne i gwoździe odwrotne, a takżerozmaite elementy jak np. konektory elektryczne w przemyśle AGD.

Najczęściej jednak Zgrzewarki kondensatorowe służą do zgrzewania gwoździ odwrotnych przy montażu rozmaitych izolacji, zasilane są napięciem sieciowym 230V z tzw. gniazdka, wewnątrz zgrzewarki jest umieszczona bateria kondensatorów, których ładowaniem zarządza nowoczesny elektroniczny sterowniki. Sterownik dobiera parametry ładowania tak, aby jak najszybciej naładować baterię kondensatorów, dokonuje też nieustannych pomiarów, aby za każdym razem energia zgromadzona w baterii kondensatorów była taka sama, co pozwala uzyskać powtarzalność siły zgrzewania. W zależności od modelu, zgrzewarki mogą mieć rozłączne lub nierozłączne przewody, obecnie najnowsze modele zgrzewarek wyposażone są w dotykowy wyświetlacz LCD.

Zgrzewanie kondensatorowe często zastępuje konieczność spawania i wiercenia, dzięki czemu znacznie przyspieszają prace instalacyjne. Zgrzewanie jest szybkie, trwałe i nie powoduje deformacji konstrukcji, minimalizuje ilość i wielkość przepaleń materiału. W procesie zgrzewania kondensatorowego możliwe jest zgrzewanie akcesoriów z innych metali jak aluminium mosiądz miedz czy stal nierdzewna.